Medycyna Wiedza

Szczepionki

Nowatorskie długoterminowe badanie dotyczące wpływu obaw związanych ze szczepieniami na wyniki szczepień przeciwko grypie wykazało, że obawy te nie tylko zmniejszają liczbę szczepień, ale także nasilają objawy zawrotów głowy i światłowstrętu w momencie wykonywania zastrzyku.

Obawy te mogą mieć taki wpływ na niektórych ludzi, że mogą oni otrzymać szczepionkę przeciw grypie jednego roku, ale pominąć ją, gdy nadejdzie kolejny sezon – wykazały wyniki badania.

Pandemia umożliwiła ocenę zamiarów dotyczących szczepionki COVID-19 oraz jej przyjmowania. Odpowiedzi sugerowały, że połączenie obaw związanych ze szczepionką oraz uczucia zawrotów głowy i zawrotów głowy podczas otrzymywania szczepionki przeciw grypie doprowadziło do tego, że niektóre osoby stwierdziły, że nie są skłonne do otrzymania szczepionki COVID – a następnie nie otrzymały jej.

Chociaż naukowcy wiedzieli już o istnieniu tych obaw i objawów, to badanie pokazujące ich wpływ na wyniki wskazuje na potrzebę interwencji, które dotyczą strachu i potencjalnych zawrotów głowy w czasie szczepienia – co nie było zbytnio badane, powiedziała autorka badania Jennifer Kowalsky, adiunkt psychologii na kampusie The Ohio State University w Newark.

Można opracować interwencje, które pomogą ludziom stawić czoła lękom – ludziom, którzy chcą się zaszczepić, ale obawy ich powstrzymują. Poza zwalczaniem lęków, moglibyśmy również poprawić doświadczenie podczas szczepienia, aby zmniejszyć ryzyko i nasilenie objawów.”

Jennifer Kowalsky, adiunkt psychologii, kampus The Ohio State University w Newark

Badanie zostało opublikowane niedawno w czasopiśmie Applied Psychology: Health and Well-Being.

Istnieje jedna technika zalecana przez Światową Organizację Zdrowia, która może pomóc ludziom utrzymać przepływ tlenu do mózgu – co może pomóc odeprzeć uczucie zawrotu głowy – gdy otrzymują szczepionkę, zauważył Kowalsky. Nazywany stosowanym napięciem mięśniowym, polega na skrzyżowaniu nóg i wielokrotnym napinaniu mięśni rdzenia i dolnej części ciała, aby krótko podnieść ciśnienie krwi. Badanie z 2018 roku prowadzone przez Kowalsky’ego wykazało, że ta praktyka może zmniejszyć uczucie zawrotów głowy i zawroty głowy (zwane objawami wazowagalnymi) u osób bardzo bojących się krwi i igieł poddawanych symulowanemu pobieraniu krwi. Planuje ona dalszą ocenę skuteczności tej techniki w warunkach szczepionkowych.

Do obecnego badania Kowalsky rekrutował uczestników, którzy mieli co najmniej 18 lat i mieszkali w Stanach Zjednoczonych poprzez Amazon Mechanical Turk. Przeprowadziła trzy ankiety w ciągu prawie dwóch lat, najpierw pytając 2 508 uczestników o istnienie i nasilenie obaw związanych ze szczepionkami i pobieraniem krwi w październiku 2019 roku.

W maju i czerwcu 2020 roku otrzymała odpowiedzi od 1 077 tych uczestników (591, którzy nie dostali ostatniego zastrzyku grypy i 486, którzy mieli) na temat stopnia wszelkich uczuć omdlenia, zawrotów głowy, słabości i lekkości, których doświadczyli podczas otrzymywania ostatniego zastrzyku grypy. W tej ankiecie zapytano również uczestników o ich zamiar zaszczepienia się przeciwko grypie w następnym sezonie oraz o szczepionkę COVID-19, gdy będzie ona dostępna. W końcowym badaniu w czerwcu i lipcu 2021 roku 643 pozostałych uczestników zgłosiło, czy otrzymali szczepionkę przeciwko grypie i COVID-19.

Powiązane historie

Szczepionka ukierunkowana na podjednostkę 2 kolca SARS-CoV-2 mogłaby skuteczniej zwalczać wszystkie ludzkie koronawirusy

Inne podejście do stworzenia bardziej trwałej, szeroko skutecznej szczepionki COVID-19

Wysoki poziom odporności SARS-CoV-2 BA.4 na przeciwciała neutralizujące

Wyniki wykazały, że młodszy wiek był związany z większymi obawami związanymi ze szczepieniami oraz większą liczbą objawów zawrotów głowy i światłowstrętu podczas i po szczepieniu przeciwko grypie. I bez względu na to, co było związane ze szczepieniem, które przerażało ludzi – igły, ból, uczucie omdlenia lub możliwe skutki uboczne – wyższy poziom ogólnego strachu był związany z bardziej intensywnymi objawami zawrotów głowy lub światłowstrętu.

„Te objawy mają implikacje dla zdrowia i bezpieczeństwa, ponieważ zwiększają ryzyko upadku” – powiedział Kowalsky. „Dla klinicystów istotne jest, aby mieć to na uwadze, że strach może przewidywać te reakcje. Jeśli ktoś dzieli się tym, że czuje się lękliwy, uważne obserwowanie go jest ważne, ponieważ może być zagrożony tymi uczuciami zawrotów głowy lub światłowstrętu.”

Bardziej szczegółowa analiza wyników szczepień przeciwko grypie wykazała, że posiadanie obaw związanych ze szczepionką obniżyło intencje zaszczepienia się, co z kolei doprowadziło do decyzji o nieudzieleniu szczepienia – w niektórych przypadkach nawet ci, którzy zostali zaszczepieni w sezonie 2019-20, zrezygnowali z niego w sezonie grypowym 2020-21.

„Nie powinniśmy zakładać, że osoba, która została zaszczepiona w przeszłości, automatycznie zaszczepi się ponownie” – powiedział Kowalsky.

Jeśli chodzi o decyzje dotyczące szczepionki przeciwko koronawirusom, połączenie strachu i uczucia zawrotów głowy i światłowstrętu z zastrzykiem grypy w sezonie 2019-20 przyczyniło się do niższego spożycia strzałów COVID-19, gdy stały się one dostępne, odkryła analiza.