Psychologia Samodoskonalenie

Gra w obwinianie

Czy w życiu grasz w grę w obwinianie?

Czy wszyscy wokół ciebie sprawiają, że twoje życie jest żywym koszmarem? Czy nienawidzisz swojej pracy, nie lubisz swojego małżeństwa i masz więcej długów niż kiedykolwiek chciałeś? Życie jest czasem tak niesprawiedliwe, prawda?

…A może to naprawdę jest życie?

Jeśli jesteś typem osoby, która często myśli o tym, jak złe masz życie, a uderzenia po prostu przychodzą, to prawdopodobnie grasz w grę w obwinianie. Gra w obwinianie jest kiedy ty obwiniasz wszystko wokoło ciebie.

Oczywiście, możesz mieć milion powodów, by wierzyć, że to wszyscy i wszystko wokół ciebie czyni życie tak trudnym, ale powód, dla którego twoje życie jest trudne, ostatecznie spada na ciebie. Wiem, że nie jest to łatwe do przełknięcia, ale wytrzymaj ze mną.

Pomyśl o swoim życiu. TWOJE życie w tej chwili zależy od tego, co wszyscy i wszystko z nim robi. Jesteś ofiarą.

Jesteś nieustannie bity i choć wierzysz, że starasz się unikać znęcania, to po prostu nie jesteś w stanie się od niego uwolnić. Nadal odczuwasz ból, który wszyscy i wszystko ci zadaje.

Co by się stało, gdybyś powiedział: „Nie pozwolę, by problemy w życiu wpływały na mnie w negatywny sposób?”.

Co by się stało, gdybyś nie obwiniał ludzi wokół ciebie za to, jak wygląda teraz twoje życie. Czy to wydaje się przerażające? Powinno. Bo jeśli nikogo nie można winić, oznacza to, że nie masz na czym stanąć, gdy próbujesz być nieaktywny w swoim życiu.

Co oznacza nieaktywność w życiu?

Oznacza to, że nie chcesz przejąć kontroli nad swoim życiem. Nie chcesz działać na nim, aby uczynić je lepszym.

Wiem, co myślisz: „Ale jak mogę uczynić je lepszym, skoro ci wszyscy ludzie i niefortunne wydarzenia wciąż się zdarzają?”.

Widzisz, to jest cała rzecz za odzyskaniem swojego życia i zatrzymaniem gry winy. To nie ci ludzie czy niefortunne wydarzenia sprawiają, że twoje życie jest żywym koszmarem. Chodzi o to, co robisz w odpowiedzi na tych ludzi i wydarzenia.

Kiedy pozwalasz ludziom i wydarzeniom przynieść cię w dół, będą one przynieść cię w dół.

Jeżeli ty bierzesz co someone robi ty, i przychodzisz z rozwiązaniem naprawiać szkodę one zrobił, ty wtedy tworzysz życie który chcesz. Nie masz już strasznego życia, ponieważ zdecydowałeś się zobaczyć świat inaczej. Zdecydowałeś się kontrolować wynik tego, co się z tobą dzieje.

Więc, przestań grać w grę winy.

Przestań grać w grę w obwinianie

Twoje życie nie jest niesprawiedliwe i nieszczęśliwe z powodu twojego współmałżonka, współpracowników czy kogokolwiek innego.

Nie jest też straszne z powodu niefortunnych wydarzeń w twoim życiu.

Jest dla ciebie niezadowalający tylko dlatego, że nie masz nad nim kontroli. Nie prowadziłeś swojego własnego autobusu. Pozwoliłeś, aby TWOJE życie było nadużywane przez wyzwania życia, bez podejmowania proaktywnych działań, aby coś innego się stało.