Psychologia Wiedza

Media społecznościowe

W ostatnich latach platformy mediów społecznościowych, które umożliwiają jednostkom wirtualne łączenie się z innymi za pośrednictwem wspólnej sieci, zyskały ogromną popularność.

Ostatnie szacunki wskazują, że około połowa światowej populacji, czyli około 3,8 miliarda ludzi, korzysta z tych sieci (We Are Social, 2020).

Platformy mediów społecznościowych zostały zaprojektowane tak, aby przykuć naszą uwagę. Jako takie, są z natury wszechobecne i zmieniły sposób, w jaki wchodzimy w interakcje z innymi, przy czym coraz więcej z nas przenosi swoje interakcje społeczne do sieci.

Co ciekawe, przeciętny użytkownik spędza w mediach społecznościowych około 2,5 godziny dziennie.

Jakie są jednak psychologiczne konsekwencje korzystania z tych platform? I czy są jakieś korzyści?

Wraz z rosnącą popularnością mediów społecznościowych, pytanie to ma coraz większe znaczenie, gdy poruszamy się po naszej drodze w erze cyfrowej.

Zanim przejdziesz dalej, pomyśleliśmy, że możesz pobrać za darmo nasze trzy Ćwiczenia Samo Współczucia. Te szczegółowe, oparte na nauce ćwiczenia nie tylko pomogą Ci zwiększyć współczucie i życzliwość, które sobie okazujesz, ale także dadzą Ci narzędzia, dzięki którym będziesz mógł pomóc swoim klientom, studentom czy pracownikom okazać więcej współczucia.

Wpływ mediów społecznościowych na zdrowie psychiczne

Kwestia tego, czy zaburzenia zdrowia psychicznego związane z technologią internetową powinny zostać uznane przez Światową Organizację Zdrowia oraz Diagnostyczny i Statystyczny Podręcznik Zaburzeń Psychicznych, była przedmiotem poważnej debaty w ciągu ostatniej dekady.

Niektórzy twierdzą, że problematyczne używanie smartfonów i mediów społecznościowych wykazuje cechy uzależnienia, z kluczowymi cechami obejmującymi upośledzenie kontroli (nadmierne używanie, bezskuteczne próby zaprzestania, głód używania), zjawiska odstawienia oraz problemy społeczne lub psychologiczne nasilające się w wyniku używania.

Dotychczasowe badania nad wpływem mediów społecznościowych na zdrowie psychiczne koncentrowały się głównie na potencjalnie niekorzystnym wpływie Facebooka, z którego korzysta obecnie ponad 2 miliardy użytkowników na całym świecie.

W eksploracyjnym, jednorocznym badaniu dotyczącym Facebook Addiction Disorder (FAD), szkodliwe efekty mediów społecznościowych zostały zbadane w próbie 179 studentów posiadających konta na Facebooku (77% kobiet; Brailovskaia & Margraf, 2017).

Na poziomie wyjściowym, według różnych modeli diagnostycznych, od 0,6% do 4,5% uczestników spełniało kryteria odcięcia dla FAD. Rok później od 1,7% do 8,4% spełniało kryteria FAD, przy czym trzykrotnie wzrosła liczba osób wykazujących „wycofanie”. Ponadto FAD był pozytywnie związany z cechą osobowości narcyzm, a także ze stresem, depresją i lękiem.

Jednak dowody empiryczne pozostają niejednoznaczne, a związek przyczynowy nie został jeszcze ustalony. Ponadto, jak omówiono później, kilka badań wskazuje na psychologiczne korzyści z korzystania z mediów społecznościowych. Jest to ważne, aby pamiętać o tym podczas przeglądu obecnych badań.