Historia Wiedza

Muzeum hill 62

Muzeum Hill 62 Sanctuary Wood w pobliżu Ypres w Belgii zawiera imponujący, częściowo odrestaurowany brytyjski system okopów z okresu I wojny światowej. Okopy Sanctuary Wood, położone w pobliżu pierwotnej linii frontu, zostały pozostawione na miejscu przez właściciela terenu po wojnie i zachowały się na miejscu.

Później otwarto tam prywatne muzeum, a okopy zostały częściowo odrestaurowane, aby zapewnić im przetrwanie w obliczu rosnącej liczby odwiedzających. Dziś zwiedzający mogą zwiedzać te okopy i kryte przejścia, jak również fragment podziemnego systemu tuneli.

Wzgórze 62 Historia Muzeum Sanktuarium w Drewnie

Wzgórze 62 zyskało swoją nazwę na początku pierwszej wojny światowej, ponieważ znajdowało się dosłownie 62 metry nad poziomem morza, patrząc na miasto Ypres. Nazwa Sanctuary Wood pochodzi z października 1914 roku, kiedy to drzewa zostały użyte jako osłona – „sanktuarium” – dla maruderów czekających na powrót do swoich jednostek. Na tym wczesnym etapie wojny w lesie panował względny spokój. Jednak już w listopadzie 1014 roku ciężki ostrzał pokazał, że reputacja była krótkotrwała.

Muzeum jest obecnie własnością Jacquesa Schiera, wnuka rolnika, który założył muzeum i był właścicielem terenu zarówno przed, w trakcie jak i po wojnie. Jacques zachował teren w stanie, w jakim znajdował się po I wojnie światowej i otworzył muzeum zawierające rzadką kolekcję fotografii, broni, mundurów i bomb. Za muzeum znajdował się zachowany fragment brytyjskich okopów.

Podczas II wojny światowej muzeum zostało zamknięte, a artefakty zostały zakopane pod betonową piwnicą – odwiedzającym Niemcom powiedziano, że artefakty zostały skradzione przez Brytyjczyków.

Muzeum Hill 62 Sanctuary Wood dzisiaj

Dziś muzeum Hill 62 Sanctuary Wood uważane jest za oferujące najlepiej zachowane okopy na froncie zachodnim. Muzeum jest małym, rodzinnym przedsięwzięciem i zawiera szereg artefaktów z tego miejsca, jak również obrazy z czasów wojny – uwaga, obrazy te są miejscami dość graficzne. Odwiedzający mogą przejść przez okopy wykopane ponad sto lat temu i wyraźnie widać drzewa rozerwane przez pociski.

W muzeum znajduje się również mały bar, kawiarnia i sklep z pamiątkami, w którym można spędzić czas po wizycie. W pobliżu znajduje się cmentarz Sanctuary Wood Cemetery and Memorial, zawierający ponad 2,000 pochówków.

Dojazd do Muzeum Wzgórza 62 Sanctuary Wood

Z Ypres, Muzeum Wzgórza 62 Sanctuary Wood znajduje się 10 minut jazdy samochodem przez Zuiderring i drogę N37. Skorzystaj z drogi zwanej Canadalaan, która prowadzi do muzeum. Muzeum jest godzinę jazdy od Dunkierki we Francji przez N8. Można również uzyskać 84 pociąg z Ypres/Ieper Station przez 15 minut do zatrzymania Geluveld Zandberg, przed spacerem 20 minut do muzeum.