Ciekawostki Historia

Passchendaele

Passchendaele New British Cemetery to cmentarz z okresu I wojny światowej i miejsce pamięci w mieście Zonnebeke w Belgii, w pobliżu pola bitwy pod Passchendaele. Bitwa pod Passchendaele była ostrym konfliktem w I wojnie światowej i częścią bitwy o Ypres.

Historia Nowego Cmentarza Brytyjskiego w Passchendaele

Pod koniec 1914 roku Passchendaele znalazło się na krótko pod okupacją aliantów, ale już niedługo później znalazło się w rękach niemieckich, gdzie pozostało przez następne trzy lata. Pod koniec 1917 roku, po ciężkich walkach przy niesprzyjającej pogodzie, kanadyjska piechota zajęła wioskę w ramach drugiej bitwy pod Passchendaele, ostatniej z bitew pod Ypres, 1917 roku. W 1918 roku, w trakcie ofensywy aliantów we Flandrii, siły belgijskie odzyskały wieś. Walki o to terytorium były jednymi z najbardziej krwawych podczas całej I wojny światowej.

Złożony z trzech poziomów i zaprojektowany przez Charlesa Holdena, Passchendaele New British Cemetery został założony po zawarciu porozumienia. Został on zasiedlony przez groby z Passchendaele i Langemarck, a dziś jest miejscem ostatecznego spoczynku 2101 żołnierzy alianckich, z których większość jest niezidentyfikowana. Prawie wszystkie pochówki pochodzą z jesieni 1917 roku.

Passchendaele New British Cemetery dzisiaj

Zarządzany przez Commonwealth War Graves Commission, Passchendaele New British Cemetery posiada również liczne pomniki z okresu I wojny światowej. 1600 grobów jest niezidentyfikowanych, ale istnieją specjalne pomniki upamiętniające siedem ofiar, które prawdopodobnie są wśród nich pochowane.

Dojazd do Nowego Cmentarza Brytyjskiego w Passchendaele

Nowy Cmentarz Brytyjski Passchendaele (Passendale) leży 10,5 km na północny wschód od centrum Ieper, przy S’Graventafelstraat, drodze prowadzącej z St Jan do Passendale. 4 km wzdłuż S’Graventafelstraat, po minięciu New Zealand Memorial, cmentarz leży po lewej stronie drogi. Istnieje również wiele opcji transportu publicznego, które zatrzymują się w Passendale Plaats, po czym miejsce jest 10 minut spacerem.

Aby umożliwić osobom na wózkach inwalidzkich dostęp między poziomami, po prawej stronie cmentarza, przy murze, znajdują się porośnięte trawą rampy. Osoby na wózkach inwalidzkich mogą wejść na cmentarz przez wejście serwisowe znajdujące się na lewo od głównego wejścia.