Historia

Pomnik Vimy Ridge

Uderzający Vimy Ridge Memorial jest poświęcony ponad 60 000 Kanadyjczyków, którzy stracili życie w pierwszej wojnie światowej.

Historia pomnika Vimy Ridge

Położony w miejscu wielkiego zwycięstwa sił kanadyjskich, bitwy o Vimy Ridge, która miała miejsce w dniach 9-12 kwietnia 1917 roku. Podczas tej akcji, cztery dywizje Korpusu Kanadyjskiego zdobyły strategicznie ważny grzbiet i znacząco pomogły w szerszym wyniku bitwy pod Arras, której częścią była ta bitwa.

Ponad 15.000 kanadyjskich piechurów pokonało Niemców na całym froncie. Niewiarygodna odwaga i dyscyplina pozwoliły piechocie posuwać się naprzód pod ciężkim ogniem, nawet gdy ich oficerowie zostali zabici. Niezliczone były akty poświęcenia, gdy Kanadyjczycy pojedynczo ładowali się do gniazd karabinów maszynowych lub zmuszali do poddania się Niemców w ochronnych ziemiankach.

Wzgórze 145, najwyższy i najważniejszy punkt Grzbietu, gdzie obecnie stoi pomnik Vimy, zostało zdobyte w czołowej szarży na bagnety przeciwko stanowiskom karabinów maszynowych. Trzy kolejne dni kosztownej walki przyniosły ostateczne zwycięstwo. Operacja kanadyjska była ważnym sukcesem, nawet jeśli większa ofensywa brytyjska i francuska, której była częścią, zakończyła się niepowodzeniem. Było to jednak zwycięstwo okupione dużymi kosztami: 3 598 Kanadyjczyków zginęło, a kolejnych 7000 zostało rannych.

Jako miejsce tak ważnego kanadyjskiego zwycięstwa, Kanadyjczycy wybrali Vimy Ridge na miejsce swojego narodowego pomnika. Miejsce to upamiętnia wszystkich Kanadyjczyków, którzy walczyli w wojnie, jak również wymienia tych, których grobów nie znamy.

Pomnik został zaprojektowany przez W.S. Allwarda. Został on odsłonięty przez króla Edwarda VIII 26 lipca 1936 roku.

Pomnik Vimy Ridge dzisiaj

Oprócz monumentalnego pomnika, miejsce to zawiera szereg odrestaurowanych okopów i tuneli z czasów pierwszej wojny światowej, które również mogą być zwiedzane przez turystów.

Teren wokół pomnika jest otwarty przez cały rok i zawiera odrestaurowane i zachowane okopy i tunele. Aby je obejrzeć, zaleca się wcześniejszą rezerwację. Bez rezerwacji zwiedzający będą przyjmowani w zależności od możliwości operacyjnych.

Dojazd do Miejsca Pamięci Vimy Ridge

Z najwyższego punktu Vimy Ridge, około ośmiu kilometrów na północny wschód od Arras, na drodze N17 w kierunku Lens, rozciąga się widok na równinę Douai. Miejsce pamięci jest oznakowane z tej drogi po lewej stronie, tuż przed wjazdem do wsi Vimy od południa. Sam pomnik znajduje się w pewnym sensie wewnątrz parku pamięci, ale znów jest dobrze oznakowany.