Medycyna

Sen

Większość ludzi wierzy, że dobry sen powinien być nieprzerwany. Dlatego niezwykle irytujące może być budzenie się w środku nocy, kiedy wszystko, co chcesz zrobić, to spać.

Nowe badania z Uniwersytetu w Kopenhadze pokazują, że przekaźnik stresu – noradrenalina – powoduje, że budzisz się wiele razy w nocy. Ale nie martw się. To wszystko jest częścią normalnego, dobrego snu i może nawet oznaczać, że dobrze spałeś.

„Możesz myśleć, że sen jest stałym stanem, w którym jesteś, a następnie budzisz się. Ale sen to coś więcej, niż się wydaje. Dowiedzieliśmy się, że noradrenalina powoduje, że budzisz się ponad 100 razy w ciągu nocy. I to podczas zupełnie normalnego snu” – mówi adiunkt Celia Kjærby z Centrum Neuromedycyny Translacyjnej, która jest jednym z pierwszych autorów badania.

Chociaż noradrenalina technicznie powoduje, że mózg budzi się ponad 100 razy w ciągu nocy, nie myślimy o tym jako o budzeniu się.

Neurologicznie, rzeczywiście budzisz się, ponieważ aktywność twojego mózgu w tych bardzo krótkich chwilach jest taka sama, jak wtedy, gdy jesteś obudzony. Ale moment ten jest tak krótki, że śpiący tego nie zauważy”.

Mie Andersen, doktorantka, drugi pierwszy autor badania

Mimo, że naukowcy badali myszy, ich odkrycia można według wszelkiego prawdopodobieństwa przełożyć na ludzi, ponieważ skupili się na podstawowych mechanizmach biologicznych – czyli mechanizmach wspólnych dla wszystkich ssaków.

Transmiter stresu, noradrenalina, wpływa na fale snu

Profesor Maiken Nedergaard, który kierował badaniem, postrzega nowe odkrycie jako ważny element układanki pozwalający zrozumieć, co dzieje się w mózgu, gdy śpimy.

„Znaleźliśmy istotę dla tej części snu, która sprawia, że budzimy się wypoczęci i która umożliwia nam zapamiętanie tego, czego nauczyliśmy się poprzedniego dnia. Odkryliśmy, że odświeżająca część snu jest napędzana przez fale noradrenaliny. Bardzo krótkie przebudzenia są tworzone przez fale noradrenaliny, które są również tak ważne dla pamięci” – mówi Maiken Nedergaard i dodaje:

„Można powiedzieć, że krótkie przebudzenia resetują mózg tak, że jest on gotowy do przechowywania pamięci, gdy zanurzasz się z powrotem w sen”.

Do tematu pamięci wrócimy niebawem.

Wcześniejsze badania sugerowały, że noradrenalina, która jest związana ze stresem, jest nieaktywna podczas snu. Dlatego badacze byli zaskoczeni, gdy zobaczyli, jak aktywna jest naprawdę noradrenalina podczas snu.

Nowe badanie pokazuje, że kiedy śpimy poziom noradrenaliny w organizmie stale rośnie i maleje w sposób przypominający fale. Wysoki poziom noradrenaliny oznacza, że mózg jest krótko obudzony, podczas gdy niski poziom noradrenaliny oznacza, że śpisz. To znaczy, że Twoje poziomy noradrenaliny i stopień „przebudzenia” są połączone i stale się zmieniają.